centares همراه پروژه آمریکایی فیلمنامه

centares: همراه پروژه آمریکایی فیلمنامه کارگردانی حمله تروریستی کارگردان معروف فیلم ضد داعش

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی یک لطیفه بی‌مزه در مورد ابطال دلار

«برخی از اصولگرایان و نمایندگان مجلس مدعی هستند که آمریکا به دنبال باطل کردن دلارهای در اختیار مردم کشور عزیزمان ایران است.»

یک لطیفه بی‌مزه در مورد ابطال دلار

یک لطیفه بی مزه در مورد ابطال دلار

عبارات مهم : ایران

«برخی از اصولگرایان و نمایندگان مجلس مدعی هستند که آمریکا به دنبال باطل کردن دلارهای در اختیار مردم کشور عزیزمان ایران است.»

روزنامه آفتاب یزد نوشت: «تئوری توطئه. تئوری ای که این بار به شکلی دیگر در روزهای اخیر مطرح می شود. توطئه ای در ماجرای ارز و خرید و فروش آن. تئوری ای که نخستین بار علیرضا محجوب، نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران آن را مطرح کرد! اظهاراتی که باعث شگفتی خیلی ها شد.
اواظهار داشت: «وزارت خزانه داری آمریکا با اعلام این که ۲۲ میلیارد دلار ارز کشور در دست مردم کشور عزیزمان ایران هست، به دنبال باطل کردن این اسکناس هاست.»

او در کنگره سراسری «برند ملی؛ اقتدار ملی» افزود: «این عنوان در صدر تصمیمات وزارت خزانه داری آمریکاست و شخص مدیر جمهور آمریکا نیزبه جد آن را دنبال می کند که اگر به اطلاعات بنیادی برسد ابتدا این اسکناس ها را مشکوک و بعد باطل اعلام کند.»

وی گفت: «هدف آمریکا از این اقدام اتفاق سازی است تا باعث ایجاد تجمع جهت فروش دلار و بعد دادن این پول ها بشود.»

او با این گفته هایش این گونه القا کرده است که آمریکا به دنبال باطل کردن دلارهای خانگی کشور عزیزمان ایران هست؛ به این معنا که مردم باید دلارهایی که خریده اند سریعا بعد دهند؛ در غیر این صورت، آمریکا آن را باطل می کند!

البته به غیر از محجوب، اشخاص دیگری هم بودند که با اظهاراتی از این دست تلاش داشتند مردمی را که در این مدت ارز خریدند، منصرف کرده و خواستار بازگشت این دلارها بشوند.

نمونه اش سیدمحمد بطحایی، عضو مجلس خبرگان که در این باره اظهار داشته: «دلار و سکه چیست؟ مگر ما به دلار و سکه وابسته ایم که عده ای
مزدور وابسته به بیگانه خرابی به بار بیاورند. ملت انقلابی دلار را باید دور بیندازد، کسی نباید به خاطر این مسئله خود را ببازد.»

ماجرا به همین جا ختم نمی شود. کسانی چون حسن عباسی، همان تئوریسین اصولگرای معروف به کیسینجر اسلامی (!) که بسیاری آن را به صحبت هایی مانند صهیونیست خواندن کوروش بزرگ یا ارتباط انیمیشن یوگی و دوستان به حضرت نوح (ع) می شناسند، راجع به این عنوان اظهار نظر کرده هست. او اولا کسانی که همچنان دلار را واحد ارزی کشور و مبادلات کرده و مانع جایگزینی آن می شوند، به ضرس قاطع جاسوسان آمریکا و سیا در ساختار اقتصادی کشور نامیده است و از سویی دیگر بیانات محجوب را تکرار کرده که آمریکا می خواهد پول های ارزی در دست مردم را باطل کند! این فعال سیاسی اصولگرا همچنین در ادامه بیانات خود وارد مصادیق شده است و گفته که سال ها پیش ایالات متحده چنین اقدامی را در مورد چین انجام داده است.

ناآگاهی محض
تکرار شدن این گونه سخنان و بیانات در این چند روزه باعث شد تا از مهدی پازوکی، اقتصاددان، در این باره بپرسیم که آیا واقعا امکان دارد ایالات متحده ارزهای خریداری شده است از سوی مردم کشور عزیزمان ایران را باطل کند و آیا به راستی در این شرایط آن گونه که بعضی می گویند کار درست آن است که مردم دلارهایشان را دور بریزند یا آتش بزنند؟

پازوکی با بیان این که چنین اظهاراتی نشان می دهد، اندیشه هایی در کشور عزیزمان ایران وجود دارد که نه جامعه جهانی را می شناسد، نه اقتصاد را و نه رژیم های ارزی را، به آفتاب یزد می گوید: «چنین اظهاراتی مانند باطل کردن دلار از سوی آمریکا یک لطیفه بی مزه است!»

وی ادامه می دهد: «فرض کنید یک شهروند ایرانی که در آمریکا زندگی می کند جهت دیدن پدر و مادرش به کشور عزیزمان ایران آمده و به عنوان مثال ۵هزاردلار نیز همراه خود به کشور عزیزمان ایران آورده است مگر شماره سریال این دلارها را چه کسی می داند؟ یا چه کسی می داند که این دلار در کشور عزیزمان ایران یا گرجستان وجود دارد؟ از سویی دیگر با هیچ منطقی قابل باور نیست که دولت آمریکا ارز و پول رسمی خودش را با باطل کردن بی اعتبار کند. چنین چیزی در حد یک طنز مضحک است و هیچ اقتصاددان عاقلی چنین مسائلی را مطرح نمی کند.»

پازوکی اظهار می دارد: «دلاری که وزارت خزانه داری آمریکا منتشر کرده است در هر جای دنیا اعتبار دارد.»

یک علت دیگر جهت این شایعه این اقتصاددان در پاسخ به این پرسش که علت چنین صحبتی را از سوی بعضی شخصیت ها در داخل کشور چه می داند، می گوید: «علاوه بر ناآگاهی و ناآشنایی این افراد با دنیای اقتصاد و جامعه جهانی به نظر می آید عده ای می خواهند به هر قیمتی جهت خارج کردن ارز از دست مردم و به این امید که این کار از بحران فعلی قیمت دلار جلوگیری کند، دست به هر کاری بزنند. جهت همین ممکن است علت دیگر جهت ایجاد چنین شایعاتی منصرف کردن مردم از خرید ارز باشد.»

پازوکی خاطرنشان می کند: « آن چه در حال حاضر مسئله ایجاد کرده عدم شفافیت اقتصادی هست. اقتصاد ما به شدت نیاز به شفافیت دارد. هنگامی که در جامعه ای نظام اقتصادی و نظام پولی براق نباشد، این شایعات خنده آمیز مثل باطل کردن دلار به وسیله آمریکا، روز به روز گسترش می یابد. اقتصاد کشور عزیزمان ایران قربانی عدم شفافیت است.»

وی در ادامه به اقدام اخیر وزیر ارتباطات اشاره می کند و می گوید: «از تلاش اخیر وزیر در رابطه با یکی از مشت نمونه خروارهای عدم شفافیت ها که از سوی او افشا شد، ممنونیم.»

پازوکی تاکید کرد: «بنابراین به جای آن که امثال نمایندگان مجلس و شخصیت هایی مثل عباسی چنین اظهار نظرهای عجیبی بکنند، بهتر است به فکر شفافیت باشند. اشخاص متفاوت سیاسی کشور به جای آن که به دنبال آن باشند تا به هر قیمت جهت مردم تعیین وظیفه کنند و مانع خرید و فروش آنها در بحث بازار سکه و ارز شوند، کاری جهت FATF بکنند. مطمئن باشید همین یک قدم در بازار آزاد باعث می شود تا دلار هزار تومان ارزان شود. کمااین که زمانی که کشور عزیزمان ایران تصمیم گرفت FATF را به عنوان تعهد شفافیت بین المللی به تعویق بیندازد، قیمت ارز در بازار آزاد تا دو هزار و پانصد تومان زیاد کردن قیمت داشت و آن را از ۶۵۰۰ تومان به نزدیک ۹ هزارتومان نیز رساند.»

آن چه هویداست به هر حال به نظر می رسد این سخنان صرفا شایعه سازی هایی است جهت بازگشت ارز از دست مردم به بازار؛ شایعه هایی که بیش از آن که باورپذیر باشند باعث مضحکه مردم شده. نشان به آن نشان که بعضی به کنایه می گویند اگر آمریکا چنین امکانی داشت ابتدا دلارهای در اختیار مسئولان ایرانی را باطل می کرد!»

یک لطیفه بی‌مزه در مورد ابطال دلار

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آمریکا | ایرانی | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog